Sklep z wycieraczkami samochodowymi

Sklep z wycieraczkami samochodowymi

Strona Główna » Blog » Czym jest pozycja serwisowa wycieraczek?

Czym jest pozycja serwisowa wycieraczek?

Data dodania: 05-05-2025

Tryb serwisowy wycieraczek to funkcja w pojazdach, która umożliwia zatrzymanie ramion wycieraczek w konkretnej pozycji, co ułatwia konserwację lub wymianę piór. To przydatna opcja, którą znajdziemy głównie w nowych samochodach, zapewniająca wygodę i bezpieczeństwo podczas dbania o stan wycieraczek. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj ten artykuł!

Tryb serwisowy wycieraczek – co to takiego?

Tryb serwisowy wycieraczek to funkcja dostępna w wielu nowoczesnych pojazdach umożliwiająca wygodną konserwację i wymianę piór. Ustawienie to pozwala na odpowiednie pozycjonowanie ramion wycieraczek, zwłaszcza w autach, w których wycieraczki chowają się pod maskę, gdy są wyłączone. Przejście do pozycji serwisowej wycieraczek ułatwia regulację wycieraczek samochodowych, a co za tym idzie – sam proces wymiany również staje się bezpieczniejszy i prostszy. Poniżej znajdziesz więcej informacji na temat trybu serwisowego wycieraczek – wyjaśnimy szerzej, kiedy warto go włączyć i jak to zrobić.

Wycieraczki a tryb serwisowy – jak włączyć tę opcję?

Metoda uruchamiania trybu serwisowego wycieraczek nie jest ujednolicona. W zależności od marki, modelu i rocznika auta sposób jego aktywacji może się różnić. W nowszych autach specjalny „service mode” uruchomimy za pomocą opcji z menu ustawień wycieraczek na desce rozdzielczej pojazdu. Warto jednak zapamiętać, że pojazd musi mieć zgaszony silnik. W zależności od instrukcji wyświetlanych na ekranie, chcąc bezpiecznie włączyć ten tryb, powinniśmy podążać wedle podawanych nam wskazówek. Polecenia mogą obejmować wykonanie konkretnej czynności manualnej, przejścia w menu do danej opcji czy przesunięcia drążka do zarządzania wycieraczkami w odpowiedni sposób.

Jeśli nie mamy możliwości uruchomienia pozycji serwisowej wycieraczek z menu opcji, a nasz pojazd posiada taki tryb, możemy spróbować drugiego sposobu. Tutaj, podobnie jak wcześniej, samochód musi stać w miejscu, a wycieraczki muszą być wyłączone. Trybu serwisowego powinniśmy szukać w pobliżu drążka odpowiedzialnego za pracę wycieraczek. Wówczas wystarczy przesunąć gałkę w odpowiednią stronę, zgodnie z oznaczeniami. Po poprawnym uruchomieniu pozycji serwisowej ramiona wycieraczek automatycznie przesuną się do jednej z krawędzi szyby (lewej lub prawej) – to specjalne położenie umożliwiające serwisowanie wycieraczek samochodowych.

W wielu przypadkach może się okazać, że pojazd nie posiada takiego trybu – to normalne, zwłaszcza w standardowych wersjach wyposażeniowych lub w przypadku starszych aut. Wówczas odpowiednikiem pozycji serwisowej wycieraczek będzie ręczne ustawienie ramion ku górze. Wystarczy delikatnie unieść ramiona wycieraczek, przesuwając je do pozycji pionowej. W ten sposób ułatwimy sobie konserwację czy wymianę piór.

Należy jednak pamiętać, by po zakończeniu pracy ostrożnie opuścić ramiona z powrotem na szybę, aby uniknąć uszkodzenia szyby lub mechanizmu wycieraczek. Informacji na temat trybu serwisowego wycieraczek powinniśmy szukać w instrukcji pojazdu.

Regulacja wycieraczek samochodowych w pozycji serwisowej

Zacznijmy od tego, że pióra wycieraczek powinny przylegać do szyby pod kątem 90 stopni. Jeśli jest inaczej, ich funkcjonalność zostaje zaburzona. Wówczas wycieraczka podskakuje na szybie, czasami wywołując przy tym nieprzyjemny dźwięk. Nie zbiera też wody i nie ściera przylegających zanieczyszczeń. Problem nie zawsze leży jednak w niskiej jakości piórach wycieraczek (lub zużytych piórach). Czasami regulacji wymaga ramię, które styka się z powierzchnią szyby pod nieodpowiednim kątem. Wówczas warto ustawić wycieraczki w pozycji serwisowej i dokonać korekty. Zazwyczaj wystarczy dogiąć końcówkę ramienia tak, by jego krawędź na końcu równomiernie stykała się z szybą. W miejscu, gdzie sięga ramię, warto położyć koc lub inny przedmiot, który osłoni szybę przed potencjalnym przypadkowym uderzeniem ramienia w szkło.

Po odpowiednim wyregulowaniu wycieraczek należy z powrotem zamontować pióro, by móc cieszyć się komfortową i bezpieczną jazdą. Proces ten warto od razu połączyć z wymianą piór wycieraczek. Prawidłowa regulacja poprawia widoczność i wydłuża żywotność wycieraczek.

Jak wyłączyć tryb serwisowy wycieraczki?

Po zakończeniu prac należy wyłączyć tryb serwisowy wycieraczek, przywracając ramiona do standardowego ułożenia. W zależności od modelu samochodu proces ten odbywa się w jeden z poniższych sposobów:

  1. Przez system multimedialny – jak wspomnieliśmy, w nowoczesnych autach pozycję serwisową wycieraczek włączmy i wyłączamy w multimedialnym menu na desce rozdzielczej. W niektórych modelach wycieraczki same wrócą do pozycji spoczynkowej, gdy tylko uruchomimy auto.
  2. Za pomocą dźwigni wycieraczek – w wielu autach wystarczy włączyć zapłon i przestawić drążek w tryb pracy lub przesunąć go do pozycji automatycznej pracy wycieraczek.
  3. Ręcznie, poprzez opuszczenie ramion wycieraczek – należy ostrożnie opuścić ramiona wycieraczek do standardowej pozycji. Trzeba to zrobić ostrożnie i delikatnie, by przypadkiem nie zbić szyby zbyt mocnym uderzeniem.

Porad warto też szukać w instrukcji obsługi danego pojazdu. W razie wątpliwości zaleca się kontakt z mechanikiem samochodowym.

Prosta i wygodna regulacja wycieraczek samochodowych

Dzięki temu poradnikowi wiesz już, jak skutecznie i bezpiecznie ustawić wycieraczki w pozycji serwisowej. Dbając o pióra i dokonując cyklicznych wymian, możesz z łatwością zadbać o ich optymalną pracę. Właściwe ustawienie nie tylko poprawia widoczność zza kierownicy, ale także wydłuża żywotność samych piór, o czym również warto pamiętać.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu