Jak włączyć wycieraczki samochodowe?
Podczas opadów deszczu lub śniegu uruchomienie wycieraczek staje się niezbędnym krokiem zapewniającym odpowiednią widoczność i bezpieczne prowadzenie pojazdu. Niezależnie od stażu za kierownicą warto wiedzieć, jak włączyć wycieraczki w aucie. W tym artykule odpowiemy na to pytanie. Przedstawimy też rady dotyczące prawidłowej obsługi tych elementów.
Znaczenie sprawnych wycieraczek samochodowych
Wycieraczki uruchamiamy wtedy, gdy widoczność przez przednią lub tylną szybę jest ograniczona – najczęściej z powodu deszczu, śniegu czy innych zabrudzeń, takich jak kurz, pył lub ślady po owadach. Skuteczność działania wycieraczek zależy od ich stanu technicznego. Aby działały prawidłowo, należy je regularnie czyścić i wymieniać w razie zużycia – zwykle dwa razy w roku, przed zimą i po jej zakończeniu. Częstotliwość wymiany zależy jednak od warunków eksploatacji i intensywności użycia, dlatego decyzję należy podejmować w sposób indywidualny, dopasowany do naszych potrzeb.
Jak włączyć wycieraczki samochodowe?
Włączanie wycieraczek w aucie to podstawowa umiejętność, która nie powinna stanowić dla kierowcy żadnego wyzwania. Sposób uruchamiania omawianego układu może się nieco różnic w zależności od marki i konkretnego modelu samochodu. Różnice te zwykle dotyczą szczegółów, na przykład kwestii układu poszczególnych przełączników czy umiejscowienia dźwigni. Z tego powodu przed jazdą nowym lub wypożyczonym pojazdem warto zapoznać się z działaniem wycieraczek. Szczegółowe informacje na temat ich obsługi i innych funkcji pojazdu znajdują się w instrukcji obsługi danego samochodu – powinniśmy do niej zajrzeć, jeśli mamy wątpliwości. Poniżej przedstawimy poradnik, którego poszczególne zagadnienia będą odpowiadać układowi wycieraczek w większości aut osobowych.
Jak włączyć wycieraczki w aucie?
W większości samochodów wycieraczki uruchamia się za pomocą dźwigni (manetki) zlokalizowanej na prawo od kierownicy. Obsługa poszczególnych trybów może się jednak różnić w zależności od marki i modelu auta. Poniżej przedstawiamy standardową procedurę włączania wycieraczek krok po kroku:
- Znajdź dźwignię włącznika wycieraczek. W autach z kierownicą po lewej stronie znajduje się ona po prawej stronie. W przypadku samochodów z kierownicą umiejscowioną z prawej jest na odwrót – wówczas dźwignia wycieraczek mieści się po lewej stronie. Taki układ zapewnia wygodną obsługę systemu wycieraczek.
- Przesuń drążek w górę lub w dół, wybierając pożądany tryb pracy. Kiedy wajcha znajduje się w neutralnej pozycji, wycieraczki są wyłączone. Pociągając dźwignię w dół, uruchamiamy tryb automatyczny. Dalej znajduje się tryb ręczny, który stopniuje intensywność działania ramion wycieraczek. Im dalej przesuniemy drążek, tym szybciej będą pracowały wycieraczki. Z kolei, jeśli z trybu neutralnego pchniemy włącznik do góry, wycieraczki wykonają pojedynczy ruch, po czym wrócą do pozycji neutralnej, podobnie jak drążek.
- Chcąc zatrzymać wycieraczki, pchnij dźwignię tak, by powróciła do trybu neutralnego. Wówczas wycieraczki wyłączą się, zsuwając się na wysokość maski.
Co ważne, w niektórych autach włączanie wycieraczek może wyglądać nieco inaczej. Na rynku są już samochody wyposażone w przycisk zlokalizowany na desce rozdzielczej (Tesla Model S). Inne natomiast, zwłaszcza te nowsze, mają zautomatyzowany system wycieraczek – wycieraczki włączają się wówczas samoczynnie, gdy czujniki wykryją opady deszczu (m.in. Volvo XC60, Skoda Octavia IV, Ford Focus MK4, Audi A4 B8-B9). Jeśli nie jesteśmy pewni, jak włączyć wycieraczki w aucie, powinniśmy zajrzeć do instrukcji obsługi danego modelu.
Co jeszcze warto wiedzieć w kwestii włączania wycieraczek? Warto pamiętać, że:
- tryb ręczny umożliwia włączenie wycieraczek na stałe, a także dostosowanie intensywności ich działania;
- tryb automatyczny wycieraczek uruchamia układ dzięki czujnikom wykrywającym opady deszczu;
- pchnięcie drążka do góry spowoduje, że ramiona wykonają jeden pełny ruch i wrócą do swojej neutralnej pozycji.
Tylna wycieraczka – jak włączyć?
Tylną wycieraczkę uruchamia się za pomocą przełącznika znajdującego się na końcu dźwigni wycieraczek. W wielu modelach wystarczy przekręcić jej końcówkę w odpowiednie położenie, oznaczone ikoną tylnej szyby z piórem. Czasem wystarczy jeden ruch, w innych autach są dostępne dwa tryby: przerywany i ciągły. Wytarcie tylnej szyby warto połączyć z użyciem spryskiwacza. Informacje na temat tego, jak włączyć spryskiwacze, znajdziesz poniżej.
Ruch dźwigni do przodu i do tyłu – uruchamianie spryskiwaczy
Za pomocą włącznika wycieraczek możemy też włączyć spryskiwacze szyb. Aby to zrobić, należy przesunąć dźwignię przy kierownicy do przodu lub pociągnąć ją do siebie w zależności od modelu auta. W większości pojazdów pociągnięcie dźwigni uruchamia spryskiwacz przedniej szyby, a jej popchnięcie włącza spryskiwacz tylnej. W tym samym momencie automatycznie uruchamiają się także wycieraczki, które wycierają szybę po spryskaniu. Dla prawidłowego działania systemu ważne jest regularne uzupełnianie płynu do spryskiwaczy, zwłaszcza zimą, gdy potrzebna jest wersja odporna na niskie temperatury.
Jak używać wycieraczek w samochodzie? – praktyczne porady
Podczas codziennego korzystania z wycieraczek łatwo przeoczyć drobne, ale istotne zasady mające realny wpływ na ich skuteczność i wytrzymałość. Warto więc wiedzieć, jakich błędów unikać i na co zwracać szczególną uwagę przy ich uruchamianiu, by zapewnić sobie dobrą widoczność i dłuższą żywotność piór. Oto szereg praktycznych porad dotyczących obsługi wycieraczek:
- Nie włączaj wycieraczek samochodowych, gdy szyba jest sucha. Jeśli jej powierzchnię pokrywa warstwa kurzu i pyłu, najpierw zmocz ją przy użyciu spryskiwaczy, a następnie uruchom wycieraczki.
- Zawsze dostosowuj prędkość działania wycieraczek proporcjonalnie do intensywności opadów, by chronić pióra przed nadmierną eksploatacją.
- Zimą usuwaj grubą warstwę śniegu przed włączeniem wycieraczek.
- Podczas przymrozków i mrozów sprawdzaj, czy guma piór nie przymarzła do powierzchni szyby.
- Nie bój się korzystać z trybu automatycznego, który samoczynnie dostosuje intensywność działania wycieraczek do bieżących potrzeb.
- W sezonie jesienno-zimowym stosuj zimowy płyn do spryskiwaczy.
Oprócz tego regularnie sprawdzaj stan wycieraczek – nie tylko piór, ale i ramion. Wymieniaj zużyte komponenty na nowe, by jazda samochodem była zawsze komfortowa i w pełni bezpieczna.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog