Widoczność zza kierownicy przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo podróżujących. Podczas silnych burz i oberwań chmury tradycyjne wycieraczki mogą mieć problem ze skutecznym usuwaniem wody. Aby się przed tym zabezpieczyć, warto zainwestować w nowoczesne rozwiązanie, jakim są niewidzialne wycieraczki w płynie. Jak działają? Sprawdź poniżej!
Zwykłe wycieraczki a niewidzialna wycieraczka samochodowa
Wycieraczki samochodowe wchodzą w skład podstawowego wyposażenia każdego auta. Choć w większości są bardzo skuteczne, zwłaszcza gdy o nie dbamy, regularnie je wymieniając, czasami nie radzą sobie ze zbieraniem wody z przedniej bądź tylnej szyby. Dzieje się tak w szczególności podczas intensywnych opadów deszczu czy zamieci śnieżnych, co wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo podróżujących. Ponadto ciągła i intensywna praca wycieraczek dodatkowo męczy wzrok kierowcy. Na szczęście na rynku istnieje rozwiązanie, które stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnych piór wycieraczek. Mowa o środku tworzącym warstwę hydrofobową – nie jest on przesadnie drogi, ale potrafi zrobić dużą różnicę. To tak zwana wycieraczka w sprayu lub płynie. Więcej o tym preparacie dowiesz się w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury!
Niewidzialna wycieraczka do szyb – co to takiego?
Niewidzialna wycieraczka samochodowa to specjalny środek nanoszony na szyby pojazdu, który po aplikacji tworzy niewidoczną warstwę o właściwościach hydrofobowych. Dzięki temu woda nie zalega na powierzchni, lecz szybko spływa pod wpływem ruchu powietrza w czasie jazdy. Efekt jest zauważalny nawet podczas spokojniejszej jazdy (np. w mieście), a maksymalizuje go duża prędkość. Co za tym idzie – za sprawą używania wycieraczki w płynie znika konieczność korzystania z tradycyjnych wycieraczek, które w opisanej sytuacji stają się praktycznie zbędne, nawet podczas intensywnych opadów.
Niewidzialna wycieraczka – czy warto w nią zainwestować?
Niewidzialną wycieraczkę zazwyczaj aplikuje się na przednią szybę, choć z powodzeniem można ją również stosować na szybach bocznych, lusterkach czy tylnej szybie. Korzystanie z niej zwiększa klarowność szkła i poprawia bezpieczeństwo jazdy w trudnych warunkach pogodowych. Większość środków sprawdza się także na reflektorach ze szklanym kloszem – używanie wycieraczki w płynie w ten sposób zapobiega osadzaniu się zabrudzeń, co poprawia przejrzystość lamp.
Oto pozostałe zalety niewidzialnej wycieraczki:
- Poprawa widoczności – preparat znacząco wpływa na poprawę widoczności w czasie niekorzystnych warunków atmosferycznych panujących na drogach, głównie podczas śniegu, deszczu czy gradobicia.
- Ochrona szyby – powłoka tworzy barierę ochronną na szkle, co nie tylko sprzyja spływaniu zabrudzeń i wody, ale także chroni szybę przed uszkodzeniami mechanicznymi, na przykład powstałymi wskutek uderzeń piasku, kamyków czy gałęzi.
- Przedłużenie żywotności wycieraczek – rzadsze korzystanie z wycieraczek samochodowych zmniejsza ich zużycie.
Co więcej, obecność niewidzialnej wycieraczki przyczynia się do zmniejszonego zużycia płynu do spryskiwaczy czy energii elektrycznej koniecznej do obsługi ramion wycieraczek. Omawiany preparat jest też wyjątkowo przydatny zimą – zapobiega zamarzaniu wody na szybie, eliminując potrzebę uciążliwego skrobania czy długotrwałego ogrzewania szyb.
Jak działa warstwa hydrofobowa w niewidzialnej wycieraczce do szyb?
Hydrofobowość to efekt na powierzchni sprawiający, że woda nie styka się z szybą. Cząsteczki tworzące powłokę hydrofobową uniemożliwiają bowiem przenikanie wilgoci, dzięki czemu krople wody są odpychane i swobodnie spływają na boki, zamiast osadzać się na szybie. Efekt najlepiej działa podczas szybkiej jazdy – ma się wówczas wrażenie, że krople zjeżdżają ku krawędziom szyby, a centrum, gdzie patrzymy jako kierowca, pozostaje czyste i w pełni przejrzyste.
Po zastosowaniu niewidzialnej wycieraczki samochodowej nie ma potrzeby korzystania ze zwykłych wycieraczek. Warto zaznaczyć, że preparat ten jest dostępny na rynku w różnych formach. Znajdziemy niewidzialne wycieraczki w płynie, sprayu oraz sztyfcie. Wybór wariantu zależy od naszych preferencji w kwestii wygody użytkowania.
Nakładanie niewidzialnej wycieraczki – sposób aplikacji preparatu
Proces aplikacji niewidzialnej wycieraczki samochodowej rozpoczyna się od dokładnego przygotowania powierzchni szyby. Pierwszym, co powinniśmy zrobić, jest oczyszczenie i odtłuszczenie szkła, a także usunięcie wosku, jeśli ten był aplikowany. Kolejnym krokiem jest osuszanie szyby tak, by niewidzialna wycieraczka mogła się do niej bez problemu przykleić.
Po przygotowaniu szyby do aplikacji produktu przychodzi czas na równomierne pokrycie nim całej powierzchni. Następnie należy poczekać, aż preparat wyschnie. Jeśli na niewidzialnej wycieraczce pojawi się biały nalot, będzie to oznaczać, że środek przywarł do szyby. Kolejnym krokiem jest usunięcie nadmiaru za pomocą ściereczki z mikrofibry.
Co istotne, przystępując do nakładania niewidzialnej wycieraczki, należy kierować się instrukcjami producenta danego specyfiku. Niektóre marki zalecają nakładanie kilku warstw preparatu dla uzyskania lepszego efektu.
Jak długo utrzymuje się niewidzialna wycieraczka?
Niewidzialna wycieraczka zazwyczaj utrzymuje się na szybach przez kilka miesięcy, choć jej trwałość zależy od warunków atmosferycznych i poziomu eksploatacji auta. Produkty wyższej jakości zapewnią dłuższą i solidniejszą ochronę w porównaniu do tańszych opcji. W przypadku preparatów ze średniej półki ich działanie utrzymuje się zwykle przez około 2 miesiące, po czym efekt hydrofobowy zaczyna stopniowo zanikać w ciągu kolejnych kilku tygodni.
Niestety nie ma skutecznego sposobu na przedłużenie trwałości niewidzialnej wycieraczki samochodowej. Zaleca się delikatne mycie szyby na myjni, a także unikanie skrobania czy włączania tradycyjnych wycieraczek. Warto zaznaczyć, że korzystanie z płynu do spryskiwaczy również skutkuje skróceniem efektywności niewidzialnej wycieraczki.
Ile kosztuje niewidzialna wycieraczka do szyb? – cena preparatu
Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów preparatów hydrofobowych – są dostępne zarówno w płynie, sztyfcie, jak i w sprayu. Cena niewidzialnej wycieraczki waha się w przedziale od 15 do 100 złotych. Jeśli szukamy środka o większej skuteczności, powinniśmy sięgać po produkty kosztujące przynajmniej 50 zł. Zwykle cechują się one optymalną efektywnością, uśrednioną trwałością i dobrym efektem hydrofobowym. Jeszcze droższe wersje niewidzialnych wycieraczek to te należące do wyższej półki. Ich cena może przekraczać 100 zł. Różnica polega na tym, że mieszanina zapewnia o wiele lepszą wytrzymałość, która przekłada się nawet na kilka miesięcy użytkowania.
Nakładanie niewidzialnej wycieraczki a poziom eksploatacji pojazdu
Niewidzialna wycieraczka to nowoczesne rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność wśród kierowców. Preparat jest szczególnie skuteczny w przypadku osób, które pokonują długie trasy, w szczególności korzystając z autostrad i dróg szybkiego ruchu, gdzie można poruszać się z dużą prędkością. Dzięki właściwościom hydrofobowym niewidzialne wycieraczki skutecznie usuwają wodę z przedniej szyby, zmniejszając poziom zabrudzeń, zwłaszcza podczas jazdy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Wówczas korzystanie z tradycyjnych wycieraczek okazuje się zbędne, ponieważ efekt ochrony zapewniany przez preparat jest w stu procentach wystarczający.
Niewidzialne wycieraczki można też stosować do codziennej jazdy, niezależnie od tego, czy mieszkamy w mieście, czy na wsi. Aplikacja środka z pewnością przełoży się na wyższy komfort jazdy samochodem.
Niewidzialna wycieraczka – warto czy nie warto?
Niewidzialna wycieraczka to nowoczesne rozwiązanie, które poprawia widoczność i zwiększa bezpieczeństwo w trudnych warunkach pogodowych. Zanim zdecydujesz, czy warto ją zastosować, dobrze rozważ dopasowanie specyfiku do swoich potrzeb oraz warunków użytkowania auta. Przetestowanie różnych preparatów pomoże ci wybrać najlepszy produkt, a właściwa aplikacja zapewni najoptymalniejsze efekty.