Sklep z wycieraczkami samochodowymi

Sklep z wycieraczkami samochodowymi

Strona Główna » Blog » Dlaczego nowe wycieraczki słabo zbierają?

Dlaczego nowe wycieraczki słabo zbierają?

Data dodania: 02-05-2025

Zakupiliśmy nowe wycieraczki, a mimo to wciąż mamy problem z widocznością zza kierownicy? To frustrujące, zwłaszcza że nowe pióra powinny co do zasady radzić sobie lepiej od tych zużytych. W artykule wyjaśniamy, dlaczego wymienione wycieraczki słabo zbierają wodę i co może być tego przyczyną. Zapoznaj się z tekstem, by wiedzieć, jak sobie poradzić!

Po czym poznać, że wycieraczki działają nieprawidłowo?

Wymiana piór wycieraczek może znacząco poprawić komfort jazdy, zwłaszcza podczas niekorzystnych warunków pogodowych. Co więcej, nowe pióra potrafią nawet odmłodzić auto, a także znacznie umilić nam jazdę w deszczu. Kiedy należy wymienić wycieraczki? To zależy. Warto zwrócić uwagę na główne symptomy zużytych piór wycieraczek:

  1. Nierównomierne zbieranie wody – wycieraczki nie ściągają wody i zanieczyszczeń, a ponadto zostawiają smugi.
  2. Hałas podczas pracy – pióra wycieraczek wydają głośne dźwięki podczas pracy, co wskazuje na uszkodzenie gumy.
  3. Powstawanie smug i zacieków – praca wycieraczek nie przynosi pożądanych efektów, a wręcz pogarsza widoczność, rozmazując zanieczyszczenia.
  4. Szorstka powierzchnia piór – guma z biegiem czasu twardnieje, zasycha i pęka (kruszy się).

Gdy zauważymy te objawy, powinniśmy czym prędzej wymienić wycieraczki na nowe. Czasami jednak wymiana nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Za nieefektywnym działaniem nowych piór wycieraczek mogą stać różne przyczyny. Oto kilka z nich:

  1. Niska jakość akcesoriów – jakość wycieraczek ma kluczowe znaczenie dla ich skuteczności. Tanie, słabej jakości komponenty często nie zapewniają odpowiedniego działania. Z tego powodu o wiele lepiej inwestować w wycieraczki klasy premium, które gwarantują trwałość i efektywność niezależnie od warunków atmosferycznych.
  2. Za słaby docisk wycieraczki do szyby – kiedy wycieraczka nie przylega mocno do szyby, może nie usuwać skutecznie wody i zabrudzeń. Warto wówczas sprawdzić jej mocowanie, by spróbować znaleźć przyczynę nieprawidłowości.
  3. Zły kąt ustawienia wycieraczki – pióra powinny być zamontowane zgodnie z zaleceniami producenta, aby zapewnić równomierne czyszczenie szyby. Jeśli są źle ustawione, będą skakać po szybie i hałasować.
  4. Zepsuta sprężyna w ramieniu wycieraczki – sprężyna odpowiedzialna za docisk wycieraczki do szyby z czasem może się zużyć. Wówczas konieczna staje się jej wymiana.
Poznaj Sposoby na odparowanie szyb w samochodzie

Wycieraczka nie dociska do szyby – czy to wina ramienia?

Wycieraczka nie zbiera na środku – co robić? Jeśli auto zostało wyposażone w nowe pióra, które zostały poprawnie zamontowane, a mimo to działają nieprawidłowo, powinniśmy przyjrzeć się ramionom wycieraczek. Problemy z usuwaniem wody z szyby często wynikają z nieprawidłowego ustawienia ramienia wycieraczki, które nie przylega do szyby tak, jak powinno. Nawet nowe pióra nie rozwiążą problemu, jeśli wycieraczka jest źle ustawiona. Na szczęście w wielu autach regulację można przeprowadzić na własną rękę. Co należy zrobić? Oto poradnik krok po kroku:

  1. Odegnij ramiona wycieraczek do pozycji serwisowej.
  2. Zdejmij stare pióra wycieraczek.
  3. Ostrożnie połóż ramiona wycieraczek na szybie.
  4. Sprawdź, pod jakim kątem ramię styka się z powierzchnią szyby (zalecany kąt wynosi 90 stopni).
  5. Jeśli końcówka ramienia nie dotyka równomiernie szyby, odpowiednio odegnij ramię. Możesz przy tym użyć narzędzi, na przykład kombinerek, które ułatwią pracę.
  6. Skoryguj geometrię ramienia lub w skrajnym przypadku wymień je na nowe.

Zastosowane tworzywo w produkcji ramion wycieraczek jest dość plastyczne. Regulując docisk wycieraczki do szyby, powinniśmy móc z łatwością odgiąć je do pożądanej pozycji. Należy jednak robić to z dużą ostrożnością.
Dowiedz się Jak wymienić zużyte wycieraczki?

Regulacja ramion wycieraczek a środki ostrożności

Podczas regulacji lub wymiany wycieraczek należy zachować ostrożność – brak precyzji może doprowadzić do uszkodzenia samego mechanizmu ramienia lub nawet przedniej szyby. Aby zabezpieczyć szkło przed nagłym uderzeniem ramienia, warto przykryć je czymś miękkim, na przykład kocem, ręcznikiem lub gąbką. Odgięcie ramienia celem poprawienia wydajności nowych wycieraczek powinno pomóc, ale jeśli operacja nie przyniesie pożądanego skutku, będziemy musieli raz jeszcze sprawdzić, czy nie doszło do zużycia któregoś z elementów komponentu. Warto wyeliminować nadmierne luzy w układzie, dla pewności wymieniając sprężynę czy łożysko ramienia wycieraczki.

Dobór wycieraczek samochodowy na wymiar

Właściwe dopasowanie wycieraczek do konkretnego modelu auta ma kluczowe znaczenie dla ich skuteczności. Pióra muszą odpowiadać nie tylko długości, ale też kształtowi szyby, by dokładnie zbierały wodę i zanieczyszczenia. Obecnie wielu producentów oferuje wycieraczki samochodowe na wymiar, dostosowując swoje produkty do konkretnych marek i modeli pojazdów. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia klientom wybór odpowiednich piór i eliminuje ryzyko niedopasowania.
Sprawdź także Czym jest pozycja serwisowa wycieraczek?


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu